Kniha návštěv

Datum 19.12.2010

Vložil Martin Suchánek

Titulek Obecný dotaz k dřevostavbám

Odpovědět

Dobrý den pane Šimku, na rozdíl od erudovaných stavebníků položím laické otázky k dřevostavbám: 1. Jak moc je problematické vytopení obytných prostor třeba při selhání rozvodu topení, vody případně odpadů? 2. Jsem u dřevostavby instalačně omezen? (mám na mysli např. vrtání do stěn kvůli obrazům, poličkám, skříním, instalace těžkých spotřebičů jako je třeba TV apod.).
Děkuji za odpovědi.

Datum 25.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Obecný dotaz k dřevostavbám

Odpovědět

Dobrý den pane Suchánku, i laické otázky sem patří.
1. při vytopení vodou - počítejme třeba zatopení přízemí 10cm. Všude se co se týče podlahových krytin, stěn můžeme dát rovnítko se zděnou stavbou. Podlahy půjdou pryč, stěny včetně vaty uvnitř vyschnou a maximálně je ve spodní části přemalujete - počítáme s krátkým defektem, nikoli v kontaktu s vodou v řádu dní. Obvodové stěny můžou být problém u difůzně uzavřené stěny - zde voda v konstrukci nebude dělat dobrotu. U difůzně otevřené stěny na tom budete lépe, díky skladbě materiálů bude mít možnost voda odejít z konstrukce přirozeně. Určitě by stálo za zvážení dle stavu poškození např. - sonda do konstrukce, demontáž spodní části sádrokartonu apod. pro další postup s nápravou.
2. U difůzně uzavřené skladby stěny bez instalační předstěny (např. RD Rýmařov, Haas Fertigbau, Okal a další) znamená jakákoli hmoždinka v obvodové stěně průnik vlhkosti do konstrukce, což je nežádoucí. Je-li použita instalační předstěna (např. tl. 40mm) a parotěsná folie je pod ní (směrem do exteriéru), můžete do SDK/Fermacellu vrtat jak chcete, parotěsnou folii neporušíte. U difůzně otevřených skladeb jste na tom lépe - není-li použita předstěna, tak navrtáním parobrzdy k žádnému defektu v konstrukci nedojde, máte-li zde předstěnu tak je to to nejlepší řešení.
Jiná otázka jsou těžké záležitosti - horní skříňky kuchyńské linky, závěsné police apod. - je třeba na ně myslet již při opláštění stěn a tyto prostory vyztužit - většinou firmy poskytují tuto službu zdarma. Když zapomenete, nic se neděje - když použijete více hmoždinek a vychytáte si nosný prvek sádrokartonové stěny, bude Vám police z Ikey držet několik let také (můj případ).

Datum 17.12.2010

Vložil Petr Kudlej

Titulek Skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den pane Šimku. Chtěl bych Vám předem poděkovat za radu a stránky které provozujete. Stavební firma mi navrhla skladbu difuzně otevřené stěny. Sádrokartón 12,5 - vzd. mezera 40 - OSB 18 - min. izolace 140 - OSB 12 - min. izolace 40 - omítka.
Je tato skladba správná. V domě se počítá s rekuperací.
Mám obavu s vnější OSB desky. Nebyla by lepší dřevovláknitá deska?

Datum 18.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Skladba stěny

Odpovědět

Pane Kudleji, nenechte se zmást dobrým marketingem a patrně nevědomostí firmy. OSB deska na vnitřní straně funguje jako parobrzda, na vnější straně pak nemá co dělat. Difůzně otevřená stěna znamená, že všechny materiály směrem z interiéru musí mít vyšší a vyšší difůzní otevřenost, vaše konstrukce to nesplňuje. Čili nahradit vnější OSB desku jinou deskou, která má větší difůzní odpor než minerální fasádní vata a zároveň menší než OSB deska na vnitřku (většinou DHF desky apod.).
Volbu rekuperace chválím, v konstrukci ale máte 18cm izolace celkem. Není to málo na dnešní dobu?

Datum 11.12.2010

Vložil Svobodová Kateřina

Titulek skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den,
stavíme dřevostavbu a ráda bych se zeptala na skladbu stěny. Máme naprojektovanou tuto skladbu: polystyren 12cm, OSB 12,5cm, vata 16cm, parozábrana, 4cm vata . Šikminy v podkroví mají 30cm vaty a strop 32 cm. Chci se zeptat jestli té izolace tam není zbytečně moc, hlavně co se týká těch obvodových stěn. Rádi by jsme tam vynechali ty 4 cm.
Děkuji za odpověď Svobodová

Datum 11.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den paní Svobodová, těžko se odpovídá na Vaši otázku když neznám podrobnosti. Pakliže svůj dům cílíte jako pasivní, máte naprojektovány zasklení trojskly, výměnu vzduchu rekuperací - pak jsou hodnoty izolace na místě. Pakliže cílíte svůj dům jako nízkoenergetický či jednoduše "dům, kde neproděláte majlant na ročním provozu", stačí u obvodových stěn naprosto 12+16cm izolace (vynechejte 4cm v předstěně-ušetříte nějakou tu tisícovku, případný rosný bod bude určitě ve fasádě). Nevím, jestli máte naprojektovanou rekuperaci - mnoho výrobců dřevostaveb nabízí svoje domy jako nízkoenergetické či dokonce pasivní, ve skutečnosti se bez rekuperace i s Vašimi hodnotami zateplení v energetickém průkazu na hodnoty PD či NED prostě nedostanete.

Datum 16.11.2010

Vložil Pavla Žeravíková

Titulek difuzně otevřená konstrukce

Odpovědět

Dobrý den,
stavíme dřevostavbu svépomocí. Dřevostavba byla projektována jako difuzně uzavřená. Skladba směrem z vnějšku: fasáda, 10 cm polystyren, 125 mm osb, 14 cm hranolová konstrukce vyplněná mineralni vatou, parozábrana, 4 cm instalační mezera, sadrokarton. Podle projektu byly připraveny panely oplaštěné z vnější strany deskou Durelis tl. 125 mm. Během těchto příprav, jsem se dočetla o difuzně otevřených konstrukcích. V této chvíli máme postavenou hrubou stavbu. Protože chci stavbu difuzně otevřenou, postupovala bych takto: Desku Durelis bych v hustotě 8 cm od sebe provrtala malými dirami, misto polystyrenem bych stěny z vnějšku zateplila mineralní vatou 10 cm + difuzně otevřený fasádní systém. Z vnitřní strany bych samozřejmě dala osb jako parobrzdu. Je můj postup správný? Je možné to takto zrealizovat nebo nemám již v tomto bodě na výběr a musím dát parozábranu?
A nebylo by ještě řešením provrtanou desku Durelis pod fasádní vatou zaklopit dřevovlaknitou deskou nebo odvětrat pomocí dřevěného roštu? Děkuji, Pavla Žeravíková

Datum 16.11.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: difuzně otevřená konstrukce

Odpovědět

Dobrý den paní Žeravíková,

ano, i toto řešení, tj. navrtat Durelis a přidat OSB na vnitřek jako parobrzdu (bez parotěsné folie) je řešení. Nejsem zastánce difůzně otevřených ani uzavřených staveb, klíčová je kvalita a vzduchotěsnost. Na Vašem místě bych místo zdlouhavého vrtání do Durelisu ponechal a zrealizoval naprojektovaný systém difůzně uzavřené stavby. Případné navýšení rozpočtu (další OSB, minerální vata oproti EPS) bych investoval do rekuperační jednotky či dovolené. Oboje Vám v životě přinese více:-)
Rozdíl v užívání a pobytu v dřevostavbě difůz. uzavřené/otevřené konstrukci nepoznáte, ušetřené peníze bych v domě investoval do lepších oken či izolací.

Datum 13.09.2010

Vložil Jaroslav Pospíšil

Titulek difúzně otevřené stavby

Odpovědět

Dobrý den, máte skvělé stránky!
Rád bych se zeptal na difúzně otevřené stavby. Návrh od firmy je: sádrokarton // minerální vlna 8 cm // OSB deska // nosná konstrukce 18 cm vyplněná minerální vatou // dřevovláknitá deska 6 cm // fasáda a částečně odvětrávaný modřín. Je to rozumná varianta?
Druhá otázka se týká výstavby: proč se vlastně u difúzně otevřených staveb postupuje zevnitř ven? A jak se zamezuje nasáknutí vaty vodou při výstavbě? Není v tomhle velké nebezpečí?
Mohl byste, prosím, poradit (snad i jiným zájemcům)?
Díky
Jaroslav Pospíšil

Datum 17.09.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: difúzně otevřené stavby

Odpovědět

Dobrý den pane Pospíšile, uvedená konstrukce je v pořádku a atakuje hodnoty pasivního domu (tepelněizolačními vlastnostmi). Vytkl bych snad zbytečně velkou 8 cm mezeru před sádrokartonem. Slouží jako instalační mezera (stačí i 4 cm) a ubírá Vám vnitřní užitnou plochu.
U difůzně otevřených staveb, resp. i u difůzně uzavřených, je třeba stavbu co nejdříve tzv. "zavětrovat", tj. zrealizovat její tuhost OSB deskami (které jsou v našem případě na vnitřní straně).
Nasáknutí vaty při výstavbě - dobře časově naplánovat práci co se týče zakrytí vaty - zabránit jejímu styku s vodou. Výrobci (Knauf i Isover) Vám na druhou stranu tvrdí, že vata nacucaná vodou po vyschnutí má identické vlastnosti jako před nasáknutím vodou.