O dřevostavbách obecně

Dřevostavby jako takové nejsou u nás příliš rozšířeny, poslední dobou se ale trend začíná měnit. Za vše může mj. i tlak na tradiční zděné materiály, donedávna bylo dřevo používáno pouze na konstrukci střechy a použití v jiných částí stavby bylo označováno jako za nedostatečné. Pojďme se podívat na některé argumenty, které slýcháváte ve svém okolí, které hovoří proti dřevostavbám.

 

V dřevostavbě mi bude zima.

Nikoli. Vše je to pouze o síle izolace, kterou použijete. Pakliže dřevostavbu dobře zaizolujete třeba na úroveň nízkoenergetického domu, tepelné ztráty budou mininální a takový rodinný domek vytopíte tepelným zdrojem o velikosti 5-7 kW. Jakoukoli zděnou stavbu musíte také zaizolovat, ikdyž vám každý výrobce cihel bude tvrdit, že ten jejich "therm" splňuje všechny platné normy.

 

Dřevěná konstrukce neakumuluje teplo.

Pokud topíte v kotli na pevná paliva bez elektronické regulace, jistě večer zatopíte a chcete aby teplo vydrželo až do rána. Tam je akumulace ve stěnách velice prospěšná. K čemu je ale dobrá akumulace, když používáme moderní elektronické systémy, kterým naopak akumulace vadí, protože musí používat složitější elektroniku. Ano v případě výpadku vytápěcího systému se může jevit akumulační schopnosti zdí jako výhoda, ale není opět lepší vychládání domu zamezit mohutnější izolací stěn?

Akumulace ve stěnách může mít i své nevýhody - musíte začit topit dlouho před příchodem, jinak vás čeká zima. Naopak musíte přestat topit před odchodem, protože jinak naakumuluvanou energii nevyužijete. Hlavní nevýhodu zděných staveb poznáte v létě, kde se vše otáčí - zděná stavba přes den naakumuluje teplo a v noci ho uvolňuje. Naopak dobře zaizolovaná dřevostavba nemůže žádné teplo naakumulovat, proto je v ní celý den příjemně.

 

Zděná stavba dýchá

Ano další oblíbené téma prodejců cihel. Myslí tím, že zděná stavba dokáže díky své prodyšnosti regulovat vnitřní klima a cítíte se v ní příjemně. Dodejme jen, že budete muset patrně mít stará netěsnící okna. Při nových plastových se plísním bude dařit jedna báseň a budete muset jedině větrat a větrat - teplo letí okny ven. Zde je tedy jedno jestli se bavíme o zděném nebo dřevěném domě, oba musí být dobře utěsněné a vybavené nejlépe řízeným (rekuperačním) větráním.

 

Dřevostavba shoří

Při případném požáru je dřevostavba konstruovaná tak, aby vám dala dostatek času na opuštění domu. Dřevěné konstrukce jsou postaveny z dřeva o profilech, které neprohoří ihned. I zděná konstrukce a ztužovací ocel v ní má své limity!

 

Nevýhody dřevostaveb

Je na místě se zmínit i o nevýhodách dřevostaveb - dřevo má dobré tepelněizolační vlastnosti, ale je špatný zvukový izolant. Proto například přenos zvuku mezi patrem a přízemím se může jevit jako slabší místo. Dřevo je přírodní materiál - sesychá se a kroutí. Ve vlhkém prostředí (při opomenutí nátěru proti dřevokazným houbám), resp. při špatně navrhnuté struktuře vrstev ve stěne může kvalita dřeva degradovat. Miminálně tyto fakta musí dodavatel stavby plně pod kontrolou.

 

Každá stavební technologie má tedy své klady a zápory, záleží tedy na každém z nás jakým si přiřadí své plusy a mínusy. Obecně mají dřevostavby minimálně následující výhody:

 

• levnější a rychlejší výstavba

• ekologičtější, lehčí, výrobou konstrukce se méně zatěžuje životní prostředí

• více místa - obvodové zdi a příčky jsou užší než u zděné stavby, ušetříte další m2 navíc

• dřevostavba je obecně vhodnější pro svépomocnou výstavbu

 

Další články na podobné téma: