Kniha návštěv

Datum 29.01.2011

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: přehřívání dřevostavby

Odpovědět

Dobrý den pane Lukáši, ona "chladivost domů z cihel" je zažitý termín, nikdo si již nevzpomene na naakumulované teplo ve stěnách, kterého se ani přes noc větráním nezbavíte. Platí jednoduchá poučka - špatně zaizolovaný dům=problém v zimě s chladem i v létě pak s přehříváním. Určitě tedy běžte do dřevovlákna na fasádě, dobře cloňte v létě okna (markýza, přesah střechy) a pokud možno nechoďte na terasu:-) , každé otevírání oken/dveří má za důsledek vnikání teplého vzduchu do domu, který vyvětráte (rychle a účinně) jedině v noci.
Difůzně otevřenou konstrukci schvaluji - jen 12mm OSB deska bude příliš tenká aby fungovala jako parobrzda. Hodně záleží také na výrobci desky-mnoho českých firem, které si nechaly certifikovat svoji konstrukci, mohou potvrdit, že rozdíly v kvalitě OSB desek (hlavně parametr difůzní odpor) je velký.
Budete-li stavět tedy s firmou, preferujte ve výběru certifikovanou a vyzkoušenou skladbu konstrukce.

Datum 26.01.2011

Vložil Tomáš

Titulek Skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď, mohu se ještě zeptat, když budu přibíjet či šroubavat latě pro instalační mezeru na parotěsnou folii, neporuším jí těmi vruty či hřebíky? A tedy mám dát OSB jen z venkovní strany, ne z obou jak je to obvyklé. Myslel jsem to takto..skladba ze vnitř: palubky-instalační mezera-parotěsná folie-OSB15-sloubkový hranol 160x60(izolace pur pěna)-OSB15-polystyren100-150-perlinka-fasada . Děkuji Dohnanský

Datum 28.01.2011

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Skladba stěny

Odpovědět

Ano, parotěsnou folii porušíte, ale narušení bude minimální. Při použití dřevěných hoblovaných latí jednoduše lať na několika místech přibijete k OSB desce a folii. Použijete-li kovový rastr pro SDK, tak také několika vruty při užití přímých závěsů folii porušíte-doporučuji na inkriminovaná místa vlepit vzduchotěsnou pásku, která místo kolem šroubu "zatáhne".
Ještě k palubkám na vnitřní straně místnosti-pozor na požárněbezpečnostní řešení, resp. jestli Vám to projektant povolí.
A k OSB desce na vnitřní straně - můžete ji vynechat, nemá význam (parobrzda, ztužení konstrukce).

Datum 26.01.2011

Vložil Tomáš

Titulek Skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den pane Šimek, jelikož
budu na jaře stavět svépomocí dřevostavbu-sloupkovou konstrukci, chtěl bych Vám poprosit o radu skladby stěny. Je mi jasné že nejlépe z Vašich článků vychází difuzně otevřená skladba. Ale mám známé a mohu mít levně OSB desky + izolaci  pur pěnu a proto prosím jakou by jste volil celkovou skladbu stěny. Moc si vážím a děkuji za Vaší odpověď s pozdravem a přáním hezkého dne
Tomáš


Dobrý den pane Dohnanský,
i difůzně uzavřená stěna s dobře provedenou parotěskou je dobré řešení.
Jestliže máte možnost PUR desek, určitě jen do toho. Před OSB desku určitě
udělejte instalační rošt pro rozvody (z dřev. latí nebo SDK rastr), ať je
parotěsná folie pod roštem. Čili skladba jednoduše při  pohledu zevnitř -
SDK, instal. mezera 4 cm, fošínková konstrukce s izolací, OSB deska, fasádní
izolace....
Pavel Šimek

Datum 08.01.2011

Vložil Vilma Lánská

Titulek systém K - KONTOL

Odpovědět

Dobrý den pane inženýre,
chtěla bych se Vás zeptat na systém K - KONTROL od firmy CZECH PAN a zda je v dřevostavbě z tohoto stavebního systému dostatečné nucené větrání typu Aereco.
Předem děkuji za odpověď.
Lánská

Datum 09.01.2011

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: systém K - KONTOL

Odpovědět

Dobrý den paní Lánská, K-Kontrol, neboli polystyren nejen na fasádě, ale i uvnitř nosné obvodové stěny. S tepelněizolačními vlastnostmi to samozřejmě není špatné řešení, ale u 90% ostatních dodavatelů dřevostaveb najdete uvnitř obvodové stěny minerální vatu. Jestliže dodavatel použije typ bez formaldehydových pojiv a na organickém základě - uděláte pro přírodu a svůj vlastní pocit z dřevostavby mnoho. Ještě fasádu z minerální vaty či dřevovláknité desky a máte difůzně otevřenou skladbu bez parotěsných folií jako v případě K-Kontrolu.
AEROCO - dostatečné určitě bude, nicméně není to rekuperace, pouze obyčejné větrání, které nahrazuje větrání okny. V dnešní době tedy neperspektivní. Ušetřené peníze bych investoval spíše do rekuperace -i stěnové jednotky či difůzně otevřené stěny.

Datum 04.01.2011

Vložil Michal

Titulek Skladba obvodové stěny

Odpovědět

Dobrý den pane Šimku, chtěl bych poprosit o Váš názor týkající se skladby obvodové stěny dřevostavby z venku: 40mm fasádní minerální isolační deska, 11mm OSB, (nosná dřevěná konstrukce 120x40mm), izolace 120mm, parozábrana, (horizontální dřev. rošt 40x60mm), izolace 40mm, cementoštěpková deska 25mm, sádrokarton 12,5mm. Zdá se vám tato varianta vhodná? Předem děkuji za odpověď.

Datum 05.01.2011

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Skladba obvodové stěny

Odpovědět

Nedával bych na fasádu minerální vatu - zbytečné máte-li difůzně uzavřenou skladbu stěny. Nosný profil 40x120 - doufám, že máte potvrzeno od statika, že je to OK, osobně bych šel do 60x120. Navíc bych vypustil izolaci v instalační předstěně (díky rozvodům neizoluje optimálně) a navýšil fasádní EPS min. na 10 cm. Pak budete mít případnou kondenzaci v EPS neprovedete-li parotěsku na 100%.

Datum 20.12.2010

Vložil Svobodová Kateřina

Titulek izolace

Odpovědět

Dobrý den, ještě Vás poprosím o jednu odpověď. Rozhodli sme se dát do stěn naší dřevostavby vatu tl. 160mm, která má mít lambdu 0,040. Momentálně vybíráme přesný tip a trochu tápeme. Kdyby jsme tam dali isover uniroll-classic můžeme tam dát menší šířku (lambda 0,038). Nebo můžete nám doporučit, který tip vaty vybrat??
Děkuji Svobodová

Datum 25.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: izolace

Odpovědět

Dobrý den paní Svobodová - ano, můžete použít při lepší lambdě menší tloušťku. Vždy bych ale spíše dbal na základní pravidla - při např. 16 cm dávat dvě vrstvy po 8 cm, dívat se i po ekologických certifikátech výrobce (např. Knauf Ecose). Hrajeme si tedy o tisíciny lambdy, ve výsledu tedy bude mít mnohem menší výsledek na tepelnou ztrátu domu než ztráta daná například malým oknem v koupelně. (okna ať sebelepší jak známo svými tepelněizolačními schopnostmi jsou stále nejslabším článkem domu). Osobně bych vybral vatu o kombinaci následujících parametrů: 1. šířka role dle rozestupů stojen vaší dřevostavby (minimální zbytky) 2.cena 3. ekologie+komfort při práci (např. obyčejná Ursa x Knauf Ecose)