Kniha návštěv

Datum 26.01.2011

Vložil Tomáš

Titulek Skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den pane Šimek, jelikož
budu na jaře stavět svépomocí dřevostavbu-sloupkovou konstrukci, chtěl bych Vám poprosit o radu skladby stěny. Je mi jasné že nejlépe z Vašich článků vychází difuzně otevřená skladba. Ale mám známé a mohu mít levně OSB desky + izolaci  pur pěnu a proto prosím jakou by jste volil celkovou skladbu stěny. Moc si vážím a děkuji za Vaší odpověď s pozdravem a přáním hezkého dne
Tomáš


Dobrý den pane Dohnanský,
i difůzně uzavřená stěna s dobře provedenou parotěskou je dobré řešení.
Jestliže máte možnost PUR desek, určitě jen do toho. Před OSB desku určitě
udělejte instalační rošt pro rozvody (z dřev. latí nebo SDK rastr), ať je
parotěsná folie pod roštem. Čili skladba jednoduše při  pohledu zevnitř -
SDK, instal. mezera 4 cm, fošínková konstrukce s izolací, OSB deska, fasádní
izolace....
Pavel Šimek

Datum 08.01.2011

Vložil Vilma Lánská

Titulek systém K - KONTOL

Odpovědět

Dobrý den pane inženýre,
chtěla bych se Vás zeptat na systém K - KONTROL od firmy CZECH PAN a zda je v dřevostavbě z tohoto stavebního systému dostatečné nucené větrání typu Aereco.
Předem děkuji za odpověď.
Lánská

Datum 09.01.2011

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: systém K - KONTOL

Odpovědět

Dobrý den paní Lánská, K-Kontrol, neboli polystyren nejen na fasádě, ale i uvnitř nosné obvodové stěny. S tepelněizolačními vlastnostmi to samozřejmě není špatné řešení, ale u 90% ostatních dodavatelů dřevostaveb najdete uvnitř obvodové stěny minerální vatu. Jestliže dodavatel použije typ bez formaldehydových pojiv a na organickém základě - uděláte pro přírodu a svůj vlastní pocit z dřevostavby mnoho. Ještě fasádu z minerální vaty či dřevovláknité desky a máte difůzně otevřenou skladbu bez parotěsných folií jako v případě K-Kontrolu.
AEROCO - dostatečné určitě bude, nicméně není to rekuperace, pouze obyčejné větrání, které nahrazuje větrání okny. V dnešní době tedy neperspektivní. Ušetřené peníze bych investoval spíše do rekuperace -i stěnové jednotky či difůzně otevřené stěny.

Datum 04.01.2011

Vložil Michal

Titulek Skladba obvodové stěny

Odpovědět

Dobrý den pane Šimku, chtěl bych poprosit o Váš názor týkající se skladby obvodové stěny dřevostavby z venku: 40mm fasádní minerální isolační deska, 11mm OSB, (nosná dřevěná konstrukce 120x40mm), izolace 120mm, parozábrana, (horizontální dřev. rošt 40x60mm), izolace 40mm, cementoštěpková deska 25mm, sádrokarton 12,5mm. Zdá se vám tato varianta vhodná? Předem děkuji za odpověď.

Datum 05.01.2011

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Skladba obvodové stěny

Odpovědět

Nedával bych na fasádu minerální vatu - zbytečné máte-li difůzně uzavřenou skladbu stěny. Nosný profil 40x120 - doufám, že máte potvrzeno od statika, že je to OK, osobně bych šel do 60x120. Navíc bych vypustil izolaci v instalační předstěně (díky rozvodům neizoluje optimálně) a navýšil fasádní EPS min. na 10 cm. Pak budete mít případnou kondenzaci v EPS neprovedete-li parotěsku na 100%.

Datum 20.12.2010

Vložil Svobodová Kateřina

Titulek izolace

Odpovědět

Dobrý den, ještě Vás poprosím o jednu odpověď. Rozhodli sme se dát do stěn naší dřevostavby vatu tl. 160mm, která má mít lambdu 0,040. Momentálně vybíráme přesný tip a trochu tápeme. Kdyby jsme tam dali isover uniroll-classic můžeme tam dát menší šířku (lambda 0,038). Nebo můžete nám doporučit, který tip vaty vybrat??
Děkuji Svobodová

Datum 25.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: izolace

Odpovědět

Dobrý den paní Svobodová - ano, můžete použít při lepší lambdě menší tloušťku. Vždy bych ale spíše dbal na základní pravidla - při např. 16 cm dávat dvě vrstvy po 8 cm, dívat se i po ekologických certifikátech výrobce (např. Knauf Ecose). Hrajeme si tedy o tisíciny lambdy, ve výsledu tedy bude mít mnohem menší výsledek na tepelnou ztrátu domu než ztráta daná například malým oknem v koupelně. (okna ať sebelepší jak známo svými tepelněizolačními schopnostmi jsou stále nejslabším článkem domu). Osobně bych vybral vatu o kombinaci následujících parametrů: 1. šířka role dle rozestupů stojen vaší dřevostavby (minimální zbytky) 2.cena 3. ekologie+komfort při práci (např. obyčejná Ursa x Knauf Ecose)

Datum 19.12.2010

Vložil Martin Suchánek

Titulek Obecný dotaz k dřevostavbám

Odpovědět

Dobrý den pane Šimku, na rozdíl od erudovaných stavebníků položím laické otázky k dřevostavbám: 1. Jak moc je problematické vytopení obytných prostor třeba při selhání rozvodu topení, vody případně odpadů? 2. Jsem u dřevostavby instalačně omezen? (mám na mysli např. vrtání do stěn kvůli obrazům, poličkám, skříním, instalace těžkých spotřebičů jako je třeba TV apod.).
Děkuji za odpovědi.

Datum 25.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Obecný dotaz k dřevostavbám

Odpovědět

Dobrý den pane Suchánku, i laické otázky sem patří.
1. při vytopení vodou - počítejme třeba zatopení přízemí 10cm. Všude se co se týče podlahových krytin, stěn můžeme dát rovnítko se zděnou stavbou. Podlahy půjdou pryč, stěny včetně vaty uvnitř vyschnou a maximálně je ve spodní části přemalujete - počítáme s krátkým defektem, nikoli v kontaktu s vodou v řádu dní. Obvodové stěny můžou být problém u difůzně uzavřené stěny - zde voda v konstrukci nebude dělat dobrotu. U difůzně otevřené stěny na tom budete lépe, díky skladbě materiálů bude mít možnost voda odejít z konstrukce přirozeně. Určitě by stálo za zvážení dle stavu poškození např. - sonda do konstrukce, demontáž spodní části sádrokartonu apod. pro další postup s nápravou.
2. U difůzně uzavřené skladby stěny bez instalační předstěny (např. RD Rýmařov, Haas Fertigbau, Okal a další) znamená jakákoli hmoždinka v obvodové stěně průnik vlhkosti do konstrukce, což je nežádoucí. Je-li použita instalační předstěna (např. tl. 40mm) a parotěsná folie je pod ní (směrem do exteriéru), můžete do SDK/Fermacellu vrtat jak chcete, parotěsnou folii neporušíte. U difůzně otevřených skladeb jste na tom lépe - není-li použita předstěna, tak navrtáním parobrzdy k žádnému defektu v konstrukci nedojde, máte-li zde předstěnu tak je to to nejlepší řešení.
Jiná otázka jsou těžké záležitosti - horní skříňky kuchyńské linky, závěsné police apod. - je třeba na ně myslet již při opláštění stěn a tyto prostory vyztužit - většinou firmy poskytují tuto službu zdarma. Když zapomenete, nic se neděje - když použijete více hmoždinek a vychytáte si nosný prvek sádrokartonové stěny, bude Vám police z Ikey držet několik let také (můj případ).

Datum 17.12.2010

Vložil Petr Kudlej

Titulek Skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den pane Šimku. Chtěl bych Vám předem poděkovat za radu a stránky které provozujete. Stavební firma mi navrhla skladbu difuzně otevřené stěny. Sádrokartón 12,5 - vzd. mezera 40 - OSB 18 - min. izolace 140 - OSB 12 - min. izolace 40 - omítka.
Je tato skladba správná. V domě se počítá s rekuperací.
Mám obavu s vnější OSB desky. Nebyla by lepší dřevovláknitá deska?