Ušetříme a ještě ekologicky

25.08.2009 09:37

Mnohdy zajímavé jsou návrhy či koncepty budoucích majitelů (nejen) dřevostaveb co se týče volby způsobu vytápění. Nebudu zde rozepisovat výhody či nevýhody jednotlivých alternativ, ale pojďme se podívat na jeden fakt, který se dá stručně pojmenovat „ušetříme a ještě ekologicky“.

 

Představme si dřevostavbu (100 m2) s vypočtenou tepelnou ztrátou 3,7 kW (stěny 20cm izolace, okna trojskla). Zde spotřebujete zhruba 8000 kWh tepla za rok, jestliže používáte standardní elektrokotel (či přímotopy) a přímotopnou sazbu, vejdete se do 20tis.Kč ročně za vytápění. Dům obývá 4členná rodina, spotřeba ostatní energie (spotřebiče, ohřev TUV) činí 2500 kWh.

Jen malá odbočka – hodně dodavatelů dřevostaveb takovýto dům charakterizuje jako nízkoenergetický. V takovém domě byste se museli dostat se spotřebou tepla na 50 kWh/m2, zde jsme na 80 kWh/m2.

Jste ekologičtí a chcete hodně ušetřit – uvažujete o alternativách mimo elektřiny – třeba tepelném čerpadlu nebo kotli na biomasu – peletkách.

Investice do tepelného čerpadla vás vyjde minimálně na 200tis. Kč, roční účet od dodavatele energie bude činit kolem 7500 Kč, tj. úspora 12500 Kč/ročně oproti standardnímu elektrokotli. Dům stavíte pomocí hypotéky, investice vás zatíží 10tis. Kč ročně na úrocích. Vlastnictví tepelného čerpadla vás naopak opravňuje k získání sazby D 56d, čili dalších min. 10% ušetřených na platbě za provoz domácnosti oproti přímotopné sazbě D45d. Suma sumárum – ročně jste v plusu v částce 3 tisíce Kč.

 

V druhém případě opět žádná výhra – ušetříte řekněme ročně 10 tis. Kč. Při počáteční investici 100tisíc to vypadá na maximální návratnost 10 let, jestliže čerpáte hypotéku, tak tato investice vás zatíží dalšími 5tisíci Kč na úrocích ročně. Roční úspora se tedy rovná 5 tisíci Kč, pronásobíte-li 15letou životností kotle, nejste stále v černých číslech. Navíc nebudete mít šanci dosáhnout na přímotopnou sazbu D45d, čili domácnost jede na standardní sazbu, investice se dostává do mínusu.

 

U obou řešení musím zmínit jeden fakt – minimální výkon kotlů začíná od 6 kW, čili výrazně předimenzovaný výkon oproti potřebě tepla. Samozřejmě dá se řešit akumulační nádrží, ale opět další investice, nutnost prostor, další regulace.

Dále uvažujeme pořízením investice na hypotéku, čili úrokovou zátěží. Při eliminaci tohoto faktu však počítejte s možností alternativního výnosu z kapitálu – 100tisíc uložených nyní na účet vám za nějakých 15 či 20 let vynese zajímavou částku.

A v neposlední řadě nepočítám potenciální podporu současných zelených dotací, při jejich započtení se vše může převrátit, počítejte ale, že i takový kotel na peletky budete muset za XX let měnit a takové dotace již nebudou.

 

Co jsem článkem chtěl říci? Jestliže řešíte volbu vytápění, konkrétně v dřevostavbě a třeba i nízkonergetické, řešte v širších souvislostech. Nenechte se unést marketingovými masážemi výrobců kotlů a čerpadel. Ve výsledu totiž platí jednoduchá poučka – čím menší nároky na energii, tím výhodnější je vytápění elekrtrickou energií. Volné peněžní prostředky tím pádem investujte raději do zateplení, lepších oken a či rekuperace. O těchto tématech si povíme něco příště.

 

 

 

Zpět