Jaký technický dozor investora vybrat?

18.05.2011 13:58

Tento článek bude trochu netypický, ale je to zajímavý postřeh z praxe. Jsem rád, že na stavbách mohu narazit na své kolegy, kteří dělají také dozor na dřevostavbách. Je to přirozené,  koupě domu je největší investicí v životě a jakákoli odchylka od kvality se v průběhu let projeví. Pakliže si například necháváte postavit dům od RD Rýmařov a dozor Vás bude stát 5-6 tisíc či zvolíte jinou firmu, která postupuje pomaleji, stále to jsou náklady kolem 10-15 tisíc u domu do 150 m2 (záleží samozřejmě na lokaci). Malá částka v rozpočtu, která Vám může ulehčit od stresů při výstavbě či následných reklamacích.

Klíčový je ale výběr dozoru. Navážu na úvodní druhou větu, kdy jsem se potkal s mým kolegou, který zkoumal u domku s difůzně uzavřenou stěnou parotěsnou folii na vnitřní stěně pod instalační předstěnou. Jeho slova " k čemu tady je ta folie, neměla by být z venku aby do konstrukce nešla vlhkost?" dokáže odzbrojit i zkušeného odborníka, který musí potlačit zároveň úsměv na rtech. Tento dozor byl, tak jak to bývá původem stavař - zedník, který rozumí svému řemeslu, ale nikoli dřevostavbám. Pozoruhodné je, že i majitelé mi (představil jsem se jako kolemjdoucí) svěřili svoji plnou spokojenost se svým dozorem i s tím, že pár dřevostaveb dokonce dozoroval...

Jak vidíte, takové případy jsou spíše vyhozené peníze. Dozor, který pár dřevostaveb nepostavil, je laik, který se každou dřevostavbou učí za Vaše peníze. Ano - základová deska a střecha budou jeho oborem, u zbytku bude tápat. On není dozor jen o kontrole "projektová dokumentace vs realita na stavbě", ale i v detailech, které na Vás firmy šijí aby ušetřili (nebo pouze z nevědomosti) a v projektu nejsou. Například volba pásek při spojování parotěsných folií či druh sádrokartonů /projekt řeší pouze "SDK 12,5mm", ale neřeší jaký druh - white, red. To řeší protipožární řešení, do kterého se málokdo mimo dozoru dívá/ může být tímto detailem, kde špatná aplikace Vás bude provázet po zbytek užívání stavby.

Proto se tedy mějte na pozoru koho vybíráte, vždy doporučuji udělat malou nezávaznou schůzku jako v mém případě, kdy si probereme v trojúhelníku - klient, dozor, zhotovitel - veškerý postup prací (jak zajistit vzduchotěsnost apod.)  včetně použitých materiálů (+spojovacích prvků, pásek, typů např. OSB desek), neboť právě tyto klíčové záležitosti projekt pro stavební úřad neřeší.

 Dobrý dozor má většinu firem / konstrukčních řešení používaných u nás "pod kůží", proto mu již pouhý pohled na rozestavěnou stavbu prozradí, jaká firma (a jaký konstrukční systém) dřevostavbu staví. Lehce pak již z dálky pozná řešení RD Rýmařov, Domesi, Avanta či Celet. Proto sem logicky nebude patřit dozor, který se Vám chlubí, že již pár dřevostaveb zdozoroval....

 

 

Zpět